Co je vhodné pro alergiky?

Potravinovou alergií trpí několik procent naší populace. Někdy časem vymizí, ale někdy nám zůstane po celý život. U některých lidí se však alergie na potraviny projeví až v dospělosti. Co potom v takovém případě dělat? Co můžeme sníst a co ne? Čím si můžeme naší oblíbenou stravu, na kterou jsme alergičtí, nahradit?

Vybrali jsme pro vás pár surovin, které jsou pro „všechny“ typické a v případě, že jsme na ně alergičtí, čím je nahradit.

Mléko

Alergeny v mléku jsou jeho bílkoviny. Alergie na bílkoviny kravského mléka je nejrozšířenější u dětí do čtyř let. Objevuje se většinou během prvního půlroku a ve většině případů v předškolním věku vymizí. Pokud se tato alergie projeví u kojenců, kteří nikdy neochutnali žádné jiné než mateřské mléko, nezbývá nic jiného než se vyhnout živočišnému mléku ve všech podobách. Samozřejmě nejobtížnější je to u kojenců a batolat, jelikož pro ně je mléko základem stravy. V takovémto případě je v nejčastějším řešením nasazením hypoalergenního umělého mléka. Pokud alergie přetrvává do školního věku, je třeba dodržovat přísnou bezmléčnou dietu. Zdravotní potíže těmto alergikům totiž může způsobit i malé množství mléčného alergenu.

Co tedy místo klasického mléka?

Místo klasického kravského mléka můžeme vyzkoušet například rýžová mléka. Mají velmi podobnou chuť jako mléko kravské. Výrobců je mnoho, avšak mezi špičkové patří Natumi a Provamel. Dále můžeme vyzkoušet třeba mléko ovesné, špaldové nebo nějaké obilné. Mají totiž přirozený obsah vlákniny.

Ořechy (arašídy, kešu, lískové, mandle, vlašské, para, kokos, … )

Alergie na ořechy je další typ alergie, která se vyskytuje na všech kontinentech naší planety. Jak se vlastně alergie na ořechy nejčastěji projevuje? Nejčastější projevy jsou zejména dýchací potíže, kožní projevy a také projevy v oblasti trávení. U ořechů se setkáváme asi s nejhorším projevem potravinové alergie, a to s anafylaktickým šokem. Doba reakce je velmi rychlá, projevuje se mezi 2-4 minutami.

Ořechy obsahují velké množství cenných látek, které pozitivně ovlivňují zdraví člověka. Jsou to například vitamíny, antioxidanty, minerální látky i látky ovlivňující cholesterol. Za zmínku stojí také především vysoký obsah hořčíku, draslíku, železa a vitamínů B.

Jedním z ořechů je také kokos (kokosový ořech/ kokosovník ořechoplodný). Z kokosového ořechu, jak všichni jistě víme, se vyrábí sušený strouhaný kokos. Dále pak kokosové mléko, které se používá třeba do polévek, omáček nebo do koktejlů. Kokos je zdrojem mnoho vitamínů, hořčíku, železa a zinku. Další zajímavostí je, že kokosové mléko je velice podobné mléku mateřskému. Má protizánětlivé účinky a podporuje správnou funkci imunitního systému.

Jelikož se nám blíží Vánoce, určitě každého z nás v první řadě napadne cukroví. A čím právě ořechy v cukroví nahradit?

Pro alergiky se běžně jako náhrada dají použít například opražené ovesné vločky nebo opražená slunečnicová semínka. Lze vyzkoušet i hotovou šáchorovou mouku. 

Vejce

Též alergií na vejce trpí několik procent naší populace. Navíc lidé se silnou alergií na vejce by si měli dávat obzvlášť větší pozor. Například na to, aby se jim vejce nedostalo na pokožku nebo dokonce do oka. To se při šlehání může snadno stát a výsledné podráždění za to opravdu nestojí. Alergeny vaječného původu se mohou objevit i v kosmetice. Známé jsou například výživné vaječné šampony nebo domácí pleťové masky.

A čím vejce nahradit v kuchyni?

I když se to může zdát nereálné, vejce se dají při vaření a pečení do značné míry nahradit. Opět jsme pro vás napsali pár tipů:

Palačinky a bramboráky – Místo vajíčka do těsta vmícháme lžíci bramborového nebo kukuřičného škrobu nebo lžičku mletého lněného semínka.

Kynutá těsta – Díky přítomnosti droždí drží těsto i bez vejce. Přidáme pouze malinko více tuku nebo tekutiny.

Litá těsta – Funkci pojiva dobře plní kypřící prášek. Pevnost výsledného pečení lze ještě pomoci přidáním škrobu, sójové mouky nebo želatiny.

Obalování řízků – Namísto tradičního „trojobalu“ použijeme speciální „dvojobal,“ je to jednoduché. První vrstva je těstíčko vytvořené z 1 lžíce škrobu, 250 ml mléka a trochy polohrubé mouky na dohuštění a vrstva druhá je tradiční strouhanka.